…А під вікном – Василь і Маланка

Як раділи гостинцям – пиріжкам із квасолею І знову стукав у двері до нас Новий рік, а з ним – і довгождане, незвичайне, щедре свято – Різдво Христове. Раділи всі, сподіваючись, що воно принесе у кожну хату щастя, радості багато, здоров"я, достаток. Не минуло це свято і культурний куточок Завадівки, що на околиці Кіровограда, бібліотеку-філію №10, де працюють невтомні трудівниці, привітні, лагідні жінки – завідуюча Наталка Анісімова та Алла Велика. Це вони не раз влаштовували в бібліотеці зустрічі з відомими людьми краю, з випускниками та вчителями місцевої школи №12, проводили творчі вечори, конкурси, розваги. За це отримували подяки, нагороди, грамоти.

 

Цього разу вони зустрічали шановних гостей на святочних посиденьках " З Різдвом Хрестовим, рідний краю!". Завітали на свято й почесні гості – учні місцевої школи, активні читачі, а також голова первинної ветеранської організації Н.І. Неділько, шкільні вчителі, що вже на заслуженому відпочинку, старожили мікрорайону Людмила Різніченко, Неонелла Шевченко, Лідія Ящик, Лідія Смалюк та інші.

У гарно вбраній світлиці все підкреслювало урочистість свята: тематична виставка: "А за вікном різдвяний сніг", у кутку – ялинка, стіл, накритий гарною скатертиною, а на столі – дванадцять страв. Господиня свята – учениця школи Яніна Вінічук – запрошує гостей. Поряд з нею стоїть Господар – Олександр Усенко, ряджена Коза – Яніна Саласенко та інші казкові герої. Жіночки у розкішних вишиванках із зіркою в руках співають колядки та щедрівки. Це самодіяльний завадівський гурт "Берегиня", який очолює голосиста Надія Божко. Серед них – Валентина Вовченко, Тамара Алдошина, Ганна Мартинова, Любов Баркар. Завідуюча бібліотекою Наталія Анісімова цікаво розповіла про традиції, звичаї зимових свят, а "Берегиня" дарувала колядки, щедрівки. Скільки їх прозвучало на цьому вечері! Це і "Нова радість стала", "Добрий вечір тобі, пане господарю", "Три славнії царі", "Меланка" та інші. Звучали і щедрі українські народні пісні. Підспівували дівчатам і старенькі бабусі, бо вони ж знають оті давні щедрівки, колядки.

Поділилася згадкою про своє дитинство Неонелла Шевченко. Пригадала, як вони малюками так чекали цих різдвяних свят, а потім веселими зграями бігали по селу, стукали в кожну хату, промовляючи: "Благословіть колядувати". Господарі дозволяли, а потім виносили щедрі гостинці – печені коржики або пиріжки з квасолею. З не меншою радістю чекали щедрування. Тут вже трохи старші дівчатка і хлопці ходили щедрувати з Меланкою і Василем. Маланка обов"язково на голові мала віночок, українське вбрання, справжнім козаком був і Василь.

На прощання гості частувалися солодощами і щиро дякували організаторам такого святкового дійства. Приємно було відчути, що традиції, звичаї українського народу не забуваються, а продовжують жити у наших серцях.

 

Дацько О. …А під вікном – Василь і Маланка: Як раділи гостинцям – пиріжкам із  квасолею // Кіровоградська правда. – 2012. – 20 січня. – с.10.