Свято Маланки

Діти в групі продовженого дня систематично беруть участь у заходах, присвячених традиціям українського народу. Так щороку, 13 січня ми відзначаємо свято Маланки. Назвою воно зобов"язане святій Меланії, день якої за церковним та юліанським календарем припадав на 31 грудня за старим стилем. Ще в недалекому минулому обряд Меланки був поширений на значній території України.

За давньою традицією роль головного персонажа – Маланки- грав хлопець, перевдягнений у жіночий народний костюм. Інші ролі також виконували парубки ( лише подеколи меланкували і дівчата).

Обряд, що походив від магічних звичаїв давніх слов"ян, у ХІХ столітті трансформувався у громадську святкову забаву, своєрідний сільський карнавал. Масковані учасники процесії розігрували кумедні сценки-інтермедії. Маланка зображувала господиню, що все робить недоладно: б"є посуд, миє піч водою, а лави підмазує глиною, підмітає сміття від порога до середини хати тощо. У деяких селах Буковини й Прикарпаття виконувалися ігри біля громадського вогнища, ритуальну боротьбу масок, колективну трапезу.

Всі вихованці брали активну участь у цьому святі. Діти розповідали багато віршів, співали колядки та щедрівки, весело танцювали. В конкурсі колядок та щедрівок перемогли: Катерина Потривайло, Анастасія Стах, Валерія Вовк, Дар"я Шевлякова, Ангеліна Гайдаєнко, Віталій Волошенко, Софія Недзельська, Артур Оганесян. Всі діти отримали солодкі призи від бібліотекарів.

Вихователі школи висловлюють подяку колективу бібліотеки-філії №15 селища Гірничого за організацію такого чудового свята.

 

Л.В. Моренко, вихователь

Alma Mater. – 2012.- №4, лютий. – с.10