"Жіноча доля вишита нитками…"

На таку тему й під такою назвою 13 березня в бібліотеці філії №15, що в селищі Гірниче, презентували виставку українських вишиванок. Створені вишиті шедеври місцевими майстринями.

Створити й відкрити експозицію для поціновувачів вже традиційно змогли з допомогою активного громадського діяча  Гірничого, помічника депутата міськради В.Ярошенка. Мова йде, як ви вже здогадалися про Ніну Петрівну Міщан, яку підтримали у цій ініціативі працівники бібліотеки та завідуюча Катерина Натальченко. Всі разом змогли не лише зібрати, але й організувати майстринь, які й презентували свої неперевершені авторські роботи.

Рушники, картини, скатертини, серветки, мережива, як "зашифровані" повісті про життя українського народу, його побут та нашу неповторну природу. Виставка була чимала і нагадувала вишиту книгу історії. Місце знайшлося і для весільних рушників, були вони і традиційні хлібо-сільні , і родинні. Милували око вишиванки і самої Ніни Петрівни Міщан: "Анютині глазки", рушники з веселим колоритом Полісся, та картини. Приваблювали шиті бісером картини Любові Скарженець. Прикрашав ікону Божої Матері рушник Лідії Григорівни Репетило. Старовинні рушники, сорочки, які зберегла ще від бабусі Новачук Валентина, ніби промовляють, що рушник був і є зв"язком, що поєднує кожну людину з його родом та пращуми. А от неповторної краси рушники та скатертини Литвиненко Надії та Соколової Ніни надихають творити таку красу.

Однак свято лише самою презентацією не закінчилося. Школярі ЗОШ №22, яких підготувала Катерина Хомутовська, декламували тематичні вірші. А враховуючи, що на заході чимало говорили про рушник, то і вам трохи про нього розповімо. Рушник, головне значення якого оберегове, не тільки символ працелюбства і таланту українського народу, а й символ естетичного виховання. Раніше головною ознакою порядного виховання був пояс-рушник, і чим багатше він був вишитий, тим більш магічну силу він мав, вважали наші пращури. А як хто на люди виходив без пояса, то таку людину вважали вкрай невихованою. Звідси й пішов вислів "розпоясався".

Особливого ж колориту вишиванковому святу надавали вступи ансамблю "Любисток". У їх виконанні прозвучала не одна українська пісня. Таким чином співці дякували рукодільницям за їх талант і влаштоване свято. А об"єднувала всіх жінок духовність та почуття гордрсті й любові до українських традицій.

На свято завітали і ті, хто вже давно тісно співпрацює з бібліотекою – Кіровоградська громадська організація "Єлисаветградський узвіз" і літературно-мистецький клуб "Євшан", яким керує А. Корінь, літературне об"єднання "Парус", яке очолює Є. Меньшикова. Свято видалося на славу, хто ж не встиг на відкриття виставки, але зацікавився нею, нехай не засмучується. Експозиція "Жіноча доля вишита нитками" працюватиме до 1 квітня. Тому ласкаво просимо до бібліотеки помилуватися роботами майстринь Гірничого!

 

Солідарність плюс. – 2012. – 16 березня. – с.1