Бібліотеки Кіровоградської МЦБС  різними доступними формами й методами

• пропагують цінності здорового способу життя;

• допомагають формуванню позитивних установок і навичок, профілактиці негативних явищ;•

залучають дітей і підлітків до корисної діяльності, відволікаючи їх від вулиці й бездумного проведення часу;

• пропагують сімейні цінності, зближують дітей і дорослих;

• впроваджують нові форми індивідуальної інформації та масової роботи, розвивають клуби і читацькі об’єднання.

Свою роль в організації здорового способу життя Кіровоградська МЦБС вбачає у тому, щоб організувати взаємодію з усіма зацікавленими товариствами з популяризації здорового способу життя серед підростаючого покоління. Важливо впливати не тільки на дитину, а й на її оточення,  її сім’ю. Бібліотекарі прагнуть  просто зі шкільних років, а краще вже у дитсадка навчити кожну дитини думати наперед і турбуватися про своє здоров’я, допомогти у виборі стилю життя.

Бібліотека – філія №2  працює над реалізацією проекту " Ти не один. Молодь обирає життя", мета якого – популяризація здорового способу життя, дбайливого ставлення до свого здоров'я, профілактика шкідливих звичок, розповсюдження елементарних правил гігієни, попередження важких захворювань.

Бібліотекарі філії вчать молодь цінувати життя, більше уваги звертати на те, що позитивно впливає на самопочуття: спорт, режим, вітаміни, правила техніки безпеки, позитивні емоції, цікаві захоплення, подорожі, раціональне харчування, загартування, вміння вчасно надавати медичну допомогу.  Проведено слайд – шоу, конкурс афоризмів про здоровий спосіб життя, "10 міфів про ЗСЖ", викладка літератури "Наше здоров’я в наших руках", огляд літератури "Молодь обирає здоров’я". У цій бібліотеці пройшла бесіда "Цигарка – ворог, зброя проти неї – ваша воля", перегляд і обговорення документального фільму "Правда о табаке", обговорення відеороликів, огляд літератури "Викрадачі розуму".

Бібліотека сама як соціальний інститут є одним з гарантів здорового способу життя. Велику роботу по популяризації книги, читання, здорового способу життя веде філія №7. Тут у невеликому приміщенні створені комфортні умови для відвідувачів, у фонді легко орієнтуватися дітям і дорослим, а заходи , що проводить бібліотека, наприклад, інтелектуальна гра "Стань в ряди олімпійців", надовго запам’ятовуються. Бібліотека стала активно відвідуваною й шанованою установою на мікрорайоні.

У бібліотеці – філії №1 пройшов круглий стіл "Паління – ворог здоров"я", а у філії №5 –усний журнал "Життя – це мить, умій його прожити", сторінками якого стали слайд – презентація "Ми - за здоровий спосіб життя", огляд літератури "Бережіть здоров’я змолоду", бесіда "Психічне і емоціональне здоров’я", гра "Мікрофон".

Велику роботу проводить бібліотека – філія №10: зустріч з працівниками Червоного Хреста "Як вберегтися від туберкульозу?", морально – етичний калейдоскоп "В майбутнє без наркотиків", дискусія про шкоду паління, зустріч з видатними спортсменами. Оформлена  тематична поличка :  " Ім'я лиха - наркотики ". Виготовлені плакати:  " Майбутнє закреслять наркотики ";  " Відмовся від наркотиків ".  Під час заходу проведена вікторина: " Наркотики - біла смерть "; проведена інтелектуальна гра : " Зупинись і подумай ". Нещодавно відбулася зустріч з чемпіонкою світу зі спортивної радіопеленгації Наталією Щербатюк, майстром спорту України міжнародного класу, заслуженим тренером України з радіоспорту. Неодноразовий призер чемпіонатів світу та Європи. Наталія Іванівна - гордість мікрорайону, області, країни. Чемпіонка Європи 2005 року (Сербія), чемпіонка світу 2010 року (Хорватія), чемпіонка Європи 2010 року (Київ) – нагород  багато, їх не перерахувати. В день зустрічі  бібліотека була по особливому святкова, прикрашена кубками, медалями, грамотами, які розповідали про спортивні досягнення та трудову наполегливість чемпіонки та її учнів. З матеріалів  виставок: «Спортивна гордість Завадівки», «Спортивні досягнення Наталії  Щербатюк», «Майбутні чемпіони світу» присутні дізналися про безліч тернистих спортивних перемог.


"Чемпіон світу з боксу читає дітям" (коментоване читання), "Нові зустрічі в Літературній країні"(зустріч з майстром спорту по софтболу) – такі цікаві заходи провели працівники філії №19. До Дня захисту дітей вони ж організували бібліотечну спартакіаду "Кращий бігун, кращий стрибун, кращий гравець – усяк молодець", яка включала естафети, конкурси, амреслінг тощо. Місцем проведення став майданчик біля бібліотеки, присутні – понад 200 читачів. Тур – подорож "Європа – паті" захопила футбольним фрістайлом, авторалі та іншими цікавинками.

 

День інформації "Історія Олімпійських ігр" пройшов у бібліотеці – філії №4. Заходи відбувалися як в читальному залі, так і на подвір"ї бібліотеки. Свято – гра "Абетка здоров’я", загадки, вікторини, огляди – ось неповний перелік форм роботи, використаних під час ДІ. Подібний захід у філії №19 включав історичний екскурс, відеофільм, фанат – вікторину та інше.

Спеціалістами МЦБС проводяться тренінги. Тренінг "Будьмо знайомі" проведено в філії №9.  Дітей вчили спілкуватися, оцінювати однокласників, самих себе. Вправи "Подаруй ласку", "Як бачать мене інші", "Почати ніколи не пізно", групова вправа "5 добрих слів", тест "Якщо ти людина…" складали основу цього заходу.

Дні бібліографії, присвячені здоровому способу життя, пройшли у філіях №№1 та 18, відверта розмова "Чи бути здоровим – вирішуєш ти" у ф.6. У зборі необхідних інформаційних матеріалів активну участь беруть самі користувачі - приносять газетні й журнальні вирізки, цікаві матеріали. Так формуються папки-накопичувачі "Сімейний лікар: ради – поради", "Підлітки та їх проблеми"(ф.19), "Безпека життя", "Бути здоровим – добре"(ЦДБ) "Добрі рецепти для вашого здоров'я", "Бути здоровим – це здорово", "СНІД – загроза людству"(ф.6) .Не менш популярні серед читачів бази даних "Корисна інформація  Перелік цікавих сайтів України, що висвітлюють питання життєдіяльності людей з обмеженими можливостями" (ф.21), "Віддаємо дитину у спорт" (ф.11).

Бібліотекарі прагнуть зробити інформацію дієвою: до виставок "Зупинись! Подумай!"(ф.12), "Ми за здоровий спосіб життя"(ф.19), "Тато, мама, я – спортивна сім"я" (ф.7), "Футбол єднає світ" (ЦДБ), "Спорт, що об’єднує"(ф.6), "Безпечне дозвілля"(ЦБ) обов'язково готуються  огляди, години корисних порад, буклети, пам'ятки.

Філія №21 індивідуально інформує читачів за темою""Євро – 2012 і спортивне життя України".

У полі зору філії №5 також перебувають люди похилого віку й інваліди. Бібліотекарі прагнуть до того, щоб усім їм було комфортно в стінах бібліотеки, щоб тут вони могли знайти допомогу у вирішенні своїх проблем, відчували тепло й повагу. На вечері спогадів "На віку, як на довгій ниві", читачі, крім спогадів і прослуховування музики,  цікавилися літературою про те, як покращити здоров"я.  Виставка "Рух – це життя" викликала пожвавлення. Також ця філія організувала конкурс на кращий малюнок "Спортивні миттєвості".

Філія №14 працює спільно з громадською організацією "Фонд сприяння розвитку фізкультури і спорту". У клубі "Юний спортсмен"  об'єднані діти середнього й старшого віку. Для них ініціюються зустрічі із цікавими, успішними людьми, що сповідають здоровий спосіб життя, а також організовуються уроки здоров'я, години корисних порад, спортивні свята й ін. Кожний із цих заходів має інформативно-інтелектуальний супровід. Наприклад, до програми спортивних свят, що влаштовуються періодично, "Ми всі – дружна спортивна сім’я", включаються інтелектуальні ігри, вікторини, літературні марафони й ін. Нинішнього року робота клубу була як ніколи насичена. Пов"язано це з такими визначними спортивними подіями, як Європейський чемпіонат з футболу, що частково проходив і в нашій країні , та Олімпійські ігри в Лондоні. Ось неповний перелік зустрічей, що особливо сподобалися читачам бібліотеки: "Що шкодить здоров"ю", "Історія олімпіад", "Спорт об’єднує всіх", "У здоровому тілі здоровий дух". Кожен із цих заходів супроводжувався книжковими виставками, на яких була представлена спеціальна література. Особливою популярністю користувалися заходи, на які запрошувалися  відомі спортсмени та тренери. До речі, чимало з них теж є читачами бібліотеки, зокрема кандидати в майстри спорту Юрій Бойко, Максим Штиков, Сергій Бойко, Богдан Говоров, Костянтин Дахновський та майстер спорту Олександр Цима. Присутніх цікавило, як вони йшли до своїх перемог, які плани на майбутнє, що люблять читати у вільну хвилину, адже вирізняються неабиякою ерудицією, знаннями.Та нинішній рік запам’ятається членам клубу "Юний спортсмен" ще й спільним відпочинком. Так, у серпні вони відвідали Ялту , де мали можливість купатися у морі, засмагати, а у вересні побували на велопробігу в столиці. Спільні подорожі здружують, допомагають виховувати в хлопців і дівчат відповідальність, уболівання один за одного. Не випадково дехто вже вважає, що наш клуб допоміг йому не тільки отримати необхідну інформацію, а й знайти надійних друзів. Стаття про роботу клубу публікувалася  в газеті  Наш бізнес. – 2012. -27 вересня. – с.11.

На базі бібліотеки – філії №16 створено клуб "Лідер". Бібліотекарі підготували тренінгове заняття "Зроби правильний вибір", метою якого була популяризація здорового способу життя, боротьба зі шкідливими звичками.  Гра – розминка "Атоми і молекули", "Здоров’я – це…", перегляд відеороликів про шкідливі звички, рольова гра "Як сказати "Ні!"  сприяли профілактиці негативних явищ серед молоді.  Відеолекторій "Відповідальне батьківство", круглий стіл "На рівних", віртуальна подорож до ЄВРО-2012 - такий неповний перелік засідань клубу.

У клубі "Наталка", що працює  при центральній дитячій бібліотеці, проведені година цікавого повідомлення "Увага, пивний алкоголізм", турнір – вікторина "СПІД: знання проти страху", слайд – бесіда "Життя без цигарки", зустріч з інспектором у справах неповнолітніх "Хочу" та "Треба".  У цій бібліотеці проведено моніторинг інформаційного марафону "Чи читають школярі книги про спорт", оформлена виставка – бібліошок "Друг ти собі чи недруг".

У філії №16 пройшла зустріч з фітотерапевтом "Чай на всі смаки", а в філії №8 – фітовітальня "Шукайте лікаря в природі". Учасники вечора принесли із собою сімейні реліквії - стародавній чайний посуд, самовар, розповідали про семейні традиції чаювання, свій фірмовий чай або оригінальні способи заварки.

Бібліотеки Кіровоградської МЦБС і надалі будуть пропагувати здоровий спосіб життя, показувати шкідливу дію нікотину, алкоголю, наркотиків на організм людини.

Матеріал узагальнила завідуюча відділом ІМР Л.Залевська